RSS

Egocentryzm

08 Gru
Egocentryzm

Współcześni rodzice albo nie liczą się z dziećmi wcale, albo liczą się z nimi za bardzo. Taka jest prawda. Zniknął gdzieś złoty środek i normalne wychowanie. Teraz mamy albo patologię gdzie nikt się z dzieckiem nie liczy, albo tak zwany dobry dom, gdzie dziecko ma takie same prawa jak dorośli.

Co to oznacza w praktyce? Patologia rodzi patologię i nie ma się co nad tym zastanawiać. A w dobrych domach? Dziecku wolno wszystko. Później takie dziecko idzie do ludzi i myśli, że nadal wolno mu wszystko. I nie chce zrozumieć, że dziecku sąsiadów też wolno wszystko i nie musi nikomu ustępować. Już na starcie dzieciaki nie umieją się dogadać. Później problem właściwie znika, bo każdy ma swój telefon albo tablet i siedzi w nim bez przerwy. Nie trzeba się z nikim dogadywać, jak coś komuś nie pasuje, to usuwa z kontaktów i tyle. Nie istnieje pojęcie kompromisu. Nie obowiązują żadne zasady dobrego wychowania bo i po co? Nic właściwie nie obowiązuje.

Później przekłada się to na dorosłe życie niestety. Jedzie sobie taki jeden z drugim po mieście samochodem, oczywiście najlepszym i dziwi się, że samochody kraków zapchały do tego stopnia, że się ruszyć nie można. Ale nie pomyśli, że przecież on też jedzie samochodem. Bo jakże to, przecież jemu wolno, on jest jedyny i wyjątkowy. I taka właśnie masa jedynych i wyjątkowych robi tłok, korki i smog. Przecież te stojące w korkach samochody wypuszczają z siebie takie ilości spalin, że nic, tylko udusić się można. Ale co tam, on jest wyjątkowy, więc on może trąbić w korku na tego barana co z przodu stoi. Baran trąbiący za nim jest tylko baranem i lepiej niech siedzi cicho.

A skąd to się bierze? Ano właśnie z tego: daj mu to jeszcze dziecko, ustąp mu, niech nie płacze, dlaczego mu zabierasz, on jest malutki. I niestety takie teksty rodzice wygłaszają nie bacząc na to, że ich dzieci właśnie gimnazjum kończą. Najbardziej popularne jest oczywiście: daj mu niech nie krzyczy.

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 8 grudnia 2015 w Bez kategorii

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: